قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / بازی‌های هدفمند کودکان / آشنایی با روش مونته سوری ( بخش دوم)

آشنایی با روش مونته سوری ( بخش دوم)

همانطور که در بخش اول اشاره شد، خانم ماریا مونته‌سوری یکی از بنیان‌گذاران نظام تعلیم و تربیت پیش دبستان است که در آغاز به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت و سپس با کار در مراکز روان درمانی با قدرت‌های روانی و عملکرد حرکتی روانی کودکان آشنا شد. ایشان بعد از کار با کودکان کم‌توان ذهنی، به این نتیجه رسید که هیچ تعلیمی موفق نخواهد شد، مگر پتانسیل‌های روانی با توانایی‌های جسمی گره بخورد و بر همین اساس نظام آموزشی خود را طراحی نمود.

او معتقد بود که کودک باید در جایی مشابه خانه ولی با برنامه‌ای آموزشی مدون و با نظارت کامل مربی به کشف خود و دنیای اطراف بپردازد. به همین دلیل اولین بار خانه کودک را در یک محله فقیرنشین حومه رم تاسیس کرد و مهمترین کار معلم پیش دبستانی را مشاهده منظم رفتار کودک در نظر گرفت.

بنا بر نظر خانم مونته‌سوری، باید کودکان را با تمام ویژگی‌های منحصر به فردشان شناخت و آن‌ها را آزاد گذاشت تا با توجه به علایق و انگیزه‌های خود به فعالیت بپردازند. معلم باید فقط نقش نظارتی- هدایتی داشته باشد و خط قرمزها را مشخص کند. این کار باید به صورت عملی و از طریق مشاهده کودکان و الگوبرداری صورت گیرد.

در واقع ایشان معتقد بودند که هر کودک با میل خود و بدون هیچ فشاری بیاموزد. تمام تفکر مونته‌سوری را می‌توان چنین خلاصه کرد: “بگذار خودم یاد بگیرم، تو فقط راهنمایی‌ام کن.”

بر اساس آموزه‌های مونته‌سوری، روند رشد و تکامل کودک از 3 مرحله تشکیل می‌شود. مرحله اول مربوط به اولین دوران کودکی ( تا6 سالگی) است. مرحله دوم 12-6 سالگی را توصیف می‌کند و مرحله سوم، مرحله نوجوانی یعنی 18-12 سالگی را شامل می‌شود. مراحل اول و دوم به زیر مجموعه‌های سه ساله تقسیم می‌شوند. به نظر مونته‌سوری، مهمترین مرحله زندگی، فاز اول ( پیش از 6 سالگی) است. یعنی زمانی که کودک به مهد می‌رود یا حتی زمانی که کودک در گهواره است. شخصیت و توانایی‌های کودک در این مرحله شکل می‌گیرد. مونته‌سوری این دوره را به عنوان تولد روحی روانی انسان نام‌گذاری می‌کند که نتیجه دومین مرحله از رشد جنینی است. در این مرحله، مغز و روان کودک رشد می‌کند و کامل می‌شود. بزرگ‌ترها این توانایی را دارند که محرک‌های پیرامون خود را فیلتر کرده و فقط برخی از آن‌ها را بپذیرند. اما کودک این توانایی را ندارد. او دنیای پیرامون را در خود جذب می‌کند و اجازه می‌دهد تا این دنیا بخشی از شخصیت او را تشکیل دهد. در نتیجه اهمیت نوع برخورد با کودک در این دوران روشن است.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با مفهوم شناوری روی آب و ته نشینی برای کودکان به روش مونته سوری

دوستان عزیزم، همون طورکه در بخش  فعالیت های مونته سوری اشاره کردم، خیلی از مفاهیم رو میشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *